Milé ženy!

6. 3. 2016


Je to pár let, co se rozmohlo veřejné a korespondenční oslovování "milé ženy", nebo dokonce "milé Ženy" (či v jednotném čísle "milá ženo", "milá Ženo") a paralelně s tím i "milí muži" (včetně dalších variant). Někdy nám dokonce důvěrně tykají

Je to zvláštně umělé. Zkuste si vybavit, kolikrát jste oslovení "milé ženy" za svůj život použili. Já ani jednou. Pro oficiální příležitosti se hodí "dámy a pánové", pro běžnou pracovní komunikaci zase "(milé) kolegyně, (milí) kolegové". Jako žena už odmalička volám na skupinku kamarádek nebo bližších známých dívek či žen "Holky!" – a platí to celorepublikově jako běžné, univerzální vzájemné oslovování v ženské skupince jakéhokoliv věku. Jako holky vidí samy sebe i důchodkyně. Kluci si celorepublikově mezi sebou odmalička říkají "pánové", až vyrostou tak též "chlapi", na Moravě i "hoši", "borci", celorepublikově někteří občas i "volové". Chtěla bych jednou skrytě pozorovat, jak se hoši mezi sebou spontánně, neformálně oslovují "milí muži", ale to se mi asi nepodaří. Na Moravě je ještě běžné univerzální oslovení pro smíšenou i pohlavně homogenní skupinku vrstevníků všeho věku "děcka".

Dále tu máme ironické a mnohdy napomínavé "dámy" směrem ke skupince podřízených nezvedených svěřeňkyň, třeba školaček nebo studentek, dokonce i klientek. Vzpomínám si, jak nás na lekci aerobiku cvičitel "povzbuzoval" slovy: "Dámy, nešetřete se!". Některé dámy byly přitom o generaci starší než on. I ironizující "pánové" se v káravém významu používá pro nedospělé hochy nebo hodně mladé muže.

Proč se oslovení "milé ženy" tak ujalo? Jaký vztah k ženám se jím vyjadřuje? Většinou tak oslovují ženy skupinku jiných žen, když jim nabízejí nějaké služby. Snaží se tím navodit důvěrnost, vysílají něco ve smyslu: Vykašleme se na společenské normy, zrušme odstup, vždyť já nejsem cizí, jsem žena jako ty, a proto ti dobře rozumím a můžu ti nabídnout něco speciálního, na míru, jen pro tebe. Nejde o obchod, jsem tvá starší kamarádka, která ti dobře poradí.

Potenciální klientky se symbolicky vyvazují ze všech sociálních vztahů, do kterých se během svého života zapojily. Jako by se tím říkalo: není pro mě podstatné, že jsi matka, manželka, profesionálka, zákaznice, volička. Nezajímá mě, kdo jsi, kde a jak žiješ, jak se jmenuješ, zajímáš mě jen ty. To nejobecnější, co máme obě společné – že jsme ženy. A všimni si, jaký k tobě mám už teď osobní vztah.

Oslovení "milé ženy" se snaží skloubit anonymitu se zdáním osobního přístupu a blízkosti. U mě zatím neúspěšně.