Milé ženy!

06.03.2016 11:15

Je to pár let, co se rozmohlo veřejné a korespondenční oslovování „milé ženy“, nebo dokonce „milé Ženy“ (či v jednotném čísle „milá ženo“, „milá Ženo“) a paralelně s tím i „milí muži“ (včetně dalších variant). Někdy nám dokonce důvěrně tykají. Zajímavá je tato pozvánka, v níž jsou vyjmenovány různé „kategorie“ žen podle jejich role ve vztazích, aniž by tam byly zmíněny matky. Zato se tam ženy dělí na „přítelkyně“ a „kamarádky“.

Je to zvláštně umělé. Zkuste si vybavit, kolikrát jste oslovení „milé ženy“ za svůj život použili. Já ani jednou. Pro oficiální příležitosti se hodí „dámy a pánové“, pro běžnou pracovní komunikaci zase „(milé) kolegyně, (milí) kolegové“. Jako žena už odmalička volám na skupinku kamarádek nebo bližších známých dívek či žen „Holky!“ – a platí to celorepublikově jako běžné, univerzální vzájemné oslovování v ženské skupince jakéhokoliv věku. Jako holky vidí samy sebe i důchodkyně. Kluci si celorepublikově mezi sebou odmalička říkají „pánové“, až vyrostou tak též „chlapi“, na Moravě i „hoši“, „borci“, celorepublikově někteří občas i „volové“. Chtěla bych jednou skrytě pozorovat, jak se hoši mezi sebou spontánně, neformálně oslovují „milí muži“, ale to se mi asi nepodaří. Na Moravě je ještě běžné univerzální oslovení pro smíšenou i pohlavně homogenní skupinku vrstevníků všeho věku „děcka“.

Dále tu máme ironické a mnohdy napomínavé „dámy“ směrem ke skupince podřízených nezvedených svěřeňkyň, třeba školaček nebo studentek, dokonce i klientek. Vzpomínám si, jak nás na lekci aerobiku cvičitel „povzbuzoval“ slovy: „Dámy, nešetřete se!“. Některé dámy byly přitom o generaci starší než on. I ironizující „pánové“ se v káravém významu používá pro nedospělé hochy nebo hodně mladé muže.

Proč se oslovení „milé ženy“ tak ujalo? Jaký vztah k ženám se jím vyjadřuje? Většinou tak oslovují ženy skupinku jiných žen, když jim nabízejí nějaké služby. Snaží se tím navodit důvěrnost, vysílají něco ve smyslu: Vykašleme se na společenské normy, zrušme odstup, vždyť já nejsem cizí, jsem žena jako ty, a proto ti dobře rozumím a můžu ti nabídnout něco speciálního, na míru, jen pro tebe. Nejde o obchod, jsem tvá starší kamarádka, která ti dobře poradí.

Potenciální klientky se symbolicky vyvazují ze všech sociálních vztahů, do kterých se během svého života zapojily. Jako by se tím říkalo: není pro mě podstatné, že jsi matka, manželka, profesionálka, zákaznice, volička. Nezajímá mě, kdo jsi, kde a jak žiješ, jak se jmenuješ, zajímáš mě jen Ty. To nejobecnější, co máme obě společné – že jsme ženy. A všimni si, jaký k tobě mám už teď osobní vztah.

Oslovení „milé ženy“ se snaží skloubit anonymitu se zdáním osobního přístupu a blízkosti. U mě zatím neúspěšně.


 

—————

Zpět