E-mail, email nebo mail?

24.07.2016 19:19

Kdybyste si náhodou nebyli jistí, jestli máte psát e-mail, nebo email, každý správný korektor vás hbitě poučí, že lepší je první varianta s výslovností [ímejl]. Někteří se ještě blýsknou svými encyklopedickými znalostmi a důležitě podotknou, že email se vyslovuje [emajl] a je to pojmenování pro nátěrovou nebo potahovou hmotu, případně pro zubní sklovinu.

Jazyková příručka Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR uvádí ve své slovníkové části jako správný tvar e-mail a také jeho zkrácenou variantu mail. Osobně používám tu poslední, neboť se mi zdá mazané a praktické, že se tím dilematu „Se spojovníkem, či bez?“ elegantně vyhnu. Nevýhoda je, že jde o variantu použitelnou hlavně v soukromé, neoficiální komunikaci, která se mnohem hůře vyjímá třeba v tištěné knize.

Pozoruhodná je e(-)mailová schizofrenie jednoho z nejvýznamnějších českých „uživatelů“ tohoto slova. Při prohlídce úvodní strany Seznamu.cz zjistíme, že se snažil zavděčit opravdu všem: milovníkům spojovníku i jeho odpůrcům – a ještě je to ozvláštněno kontrastem velkých a malých písmen: Email proti e-mailu. Na body vede Email v poměru 3 : 1.

 

Příznivci formy e-mail argumentují tím, že používání bezespojovníkového emailu vede k homonymii (formální shoda dvou nebo více slov různého významu a původu, např. palička na maso a palička jako žena žhářka nebo české slovo kolej na vlakovém nádraží a vedle toho vysokoškolská kolej pro ubytování studentů, přejímka vzniklá z latinského colegium), a tím k možným komunikačním nedorozuměním. V případě emailu jsou však kontexty používání obou slov natolik rozdílné, že je téměř nemožné vymyslet krkolomnou větu, kde by bylo nerozpoznatelné, je-li řeč o smaltu, nebo o internetové korespondenci. Navíc zde vlastně jde o nepravou homonymii, konkrétně o homografii: slova se shodují pouze svojí grafickou podobou, výslovností se liší (o homografii se píše třeba zde, v dolní části stránky).

Neexistuje tedy žádné rozumné vysvětlení, které by nás mohlo přesvědčit, ať neužíváme podobu email –, zrazují nás od toho pouze aktuálně panující jazykové konvence. A možná se blíží čas konce jejich vlády: už před několika lety se v angličtině prosadilo zjednodušení odstraňující spojovník, tedy email (česky se o tom píše tady a tady). Je otázkou času, kdy dorazí k nám. Nahrává tomu skutečnost, že člověk je tvor líný, a že když může, pravopis si rád usnadní. Nebo ušlechtileji vyjádřeno: jazyk má tendenci k ekonomičnosti a jeho formy se často vyvíjejí směrem k jednoduchosti a ve prospěch sjednocování.

Jestliže nám Ústav pro jazyk český AV ČR jednou povolil připojovat se k síti on-line i online, jestliže se čeština hemží pestrými variantami E-booků, eBooků i e-booků a jestliže nám iTunes, iPody, iPady a iPhony od vždy progresivního Applu udávají jazykově ekonomický směr bez spojovníku – proč by měl email stát jako Popelka stranou a stydět za svou „neplnohodnotnost“? Věřím, že je dost šikovný a praktický na to, aby brzy dohnal ostatní jmenovaná slova;-)

—————

Zpět